Sponsors

OspreyRidge Detailed FilledWhite Transparent SM

 

Osprey Ridge would like to thank our 2016 Sponsors!

 

Bridgewater Pharmasave Cameron & Susan Cochrane    l    Plyform Construction Waylon & Sandra Statton

CIBC Wood Gundy Greg Flinn    l    River Pub Rob Keevill    l    Wine Kitz David M. Cvet and Gail J. Smith

          BMI Limited Martin Balcome    l    South Shore Tire Wally Pyke    l    Capstone Mike Connors

BDR Logistics Bruce & Celeste Stoddart    l    Best Western Tina & Rodney Grace

Crouse Group Financial  Jeff Crouse    l    O'Regans South Shore Tim O'Regan

Mosher Motors Mark Mosher    l    South Shore Ready Mix Lloyd Bonang

Belliveau Veinotte Inc Paul Belliveau    l    Mother Parkers Rusty James

Power Dempsey Leefe & Reddy Michael Power    l    Saunders Motors Peter Saunders

GFS Derek Jollymore    l    Thomas Ferrier Kimball Ken Thomas    l    Dexters Construction Ernie Bolivar

            Carroll Auto Group Scott Carroll

Mixed Invitational

Division 1 ~ Page 1 & Page 2
Division 2 ~ Page 1 & Page 2
Division 3 ~ Page 1 & Page 2

17th ANNUAL OSPREY RIDGE MIXED

2016 RESULTS

OVERALL CHAMPIONS : ROB WATT / VENITA THERIAULT 149

OVERALL CHAMPIONS LOW NET : IRWIN BANKS / TAMELA PHINNEY 129.6

1ST DIVISION

1ST GROSS GREG & KATHLEEN FLINN 151

2ND GROSS MATT COLLINS & NANCY MCCONNERY 155

3RD GROSS NORMAN & JENNIFER GOOSE 157

1ST NET MIKE & SHERRY BRINE 132

2ND NET LEE OBRITCH & CARM MCNEIL 133.8

3RD NET AL & LORETTA MCNEIL 136.2

2ND DIVISION

1ST GROSS DANNY CREASER & AUDREY JOHN 166

2ND GROSS KENDRICK & EMMA DENTREMONT 172

3RD GROSS ROSS & LINDA AVERY 176

1ST NET FRANK SLAUENWHITE & SALLY PICKINGS 134.2

2ND NET ALAN & CLAIRE BARNETT 138.4

3RD NET PEPPY LAVIGUEUR & LINDA FLEMMING 139.6

3RD DIVISION

1ST GROSS RON & SALLY WAGG 181

2ND GROSS STEVE ODONNELL & ANNETTE HENNESEY 186

3RD GROSS RAY & RHONDA SMITH 195

1ST NET DAVID HARVEY & SHELIA BOSS 138

2ND NET LLOYD TANCOCK & TINA RODENISER 140.6

3RD NET WAYNE FOSTER & HILLARY TAYLOR 148.6

 

 

 

Mixed Invitational Poster2016

 

 

Iron Person Tournament

2016 IRON PERSON

 

Men's Division 

Division 1

1st Ed Zwicker/Bill Bolch (overall winners)

2nd Andy Selig/Ethan Thomas

3rd Matt Collins/Kevin Nauss

Division 2

1st Bob MacPherson/Dave Carey

2nd Blair McClaren/Doug Ferguson

3rd Dave Winaut/Darren Crowell

 

Women's Division

Division 1

1st Carm McNeil/Jennifer Crawford

2nd Nancy McConnery/Lee Passmore

Division 2

1st Mary Rose/Maggie Wood

2nd Myrtle Oickle/Sally Pickings

 

From Left to right, Members Royce Getson, Les Noel, Ron Himmelman (Guest), Bill Sampson President Osprey Ridge, Greg Delong and Gordon Murray, Halifax (green fee guests)

 

 6377E4B6 121C 4A06 B0DA C3D365E19B95 2

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

Privacy Policy

Policy coming soon...

Subcategories

Weather

       

Pay $25 plus tax for a green fee after 4pm ....7 days a week